V Nigérii mají občané odvezen do ulic protestovat proti nedostatku hotovosti v zemi a dále protestovat proti implementaci digitální měny centrální banky jejich vládou ( CBDC ). Nedostatek nastal kvůli hotovostním omezením, jejichž cílem bylo vytlačit zemi do 100% bezhotovostní ekonomiky. Přesto místo přijetí CBDC jsou nigerijští demonstranti náročné papírové peníze být obnoven.

Zkušenosti země silně naznačují, že průměrný občan chápe přítomnost CBDC značné riziko pro finanční svobodu zatímco neposkytuje žádný jedinečný přínos.

Nicholas Anthony je analytikem politiky v institutu Cato Institute Centrum pro měnové a finanční alternativy.

Není žádným tajemstvím, že CBDC mezi popularitou rostou centrální bankéřitvůrci politik, a poradenské firmy v posledních letech. Přesto pro občany to byl další příběh. Když USA. Federální rezervní systém vyžádal připomínky k CBDC, více než dvě třetiny komentátorů byli znepokojeni riziky pro finanční soukromí, finanční svobodu a stabilitu bankovního systému.

CBDC dále na trh nepřidávají nic nového, pokud jde o výhody pro spotřebitele. Pokud to lidé chtějí, mnoho měn je k dispozici v digitálních formách prostřednictvím debetních karet, platebních aplikací a dokonce i předplacených karet. To by mělo být jasné z propastné míry adopce v Nigérii, kde méně než 0,5 % Nigerijců použili CBDC. Chcete-li toto číslo uvést do perspektivy, více než 50% Nigerijců použili kryptoměnu.

Motivace pro přijetí CBDC v Nigérii selhaly

Nigerijská vláda uvolnila nával triků, které podnítily adopci, ale žádná se neprokázala jako účinná. Nigerijská vláda se zpočátku snažila podpořit používání prostřednictvím skromných opatření. V srpnu 2022 odstraněná omezení přístupu takže bankovní účty již nemusely používat CBDC. Pak v říjnu nabízené slevy pokud lidé použili CBDC k platbě za kabiny.

Přesto se ani jedno úsilí neukázalo jako plodné. Jednoduše řečeno, Nigerijci dávají přednost hotovosti.

Nigerijská vláda se bohužel zdvojnásobila a přesunula se k drastickějším opatřením omezením samotné hotovosti. V prosinci začala centrální banka Nigérie omezení výběru hotovosti až 100 000 naira ( US $ 225 ) týdně pro jednotlivce a 500 000 naira ( $ 1 123 ) pro podniky.

Aby toho nebylo málo, nigerijská vláda se také rozhodla během této doby přepracovat měnu v pohybu “ zaměřeném na obnovení kontroly nad centrální bankou Nigérie ( CBN ) nad měnou v oběhu ” a na “ dále prohloubí tlak na [ a ] bezhotovostní ekonomiku,” podle a Tisková zpráva CBN.

Nejenže jsou občané omezeni v tom, kolik mohou stáhnout, ale komerční banky také nemají hotovost, protože mnoho z nich stále čeká na nově navrženou hotovost.

S těmito omezeními se nigerijské vládě podařilo odvodit ekonomiku hotovosti a připravit půdu pro CBDC, aby konečně měla svůj okamžik v centru pozornosti.

‘Nemůžete legislativně změnit chování’

A přesto to nefungovalo. Příběhy Nigerijců bojujících s omezeními hotovosti se rychle rozšířily Twitter příspěvkyTikTok videa a další sociální média. Spíše než obrátit se na CBDC, Nigerijci vzal do ulic do protestovat proti omezením a nedostatek hotovosti.

Doufáme, že nové poznámky dorazí brzy, ale i tak Nigerijci pravděpodobně nenajdou úlevu. Guvernér centrální banky Godwin Emefiele “ Cílem, pokud jde o mě, je dosáhnout 100% bezhotovostní ekonomiky v Nigérii.”

Společnost, která navrhla nigerijskou CBDC nazval hotovostní omezení kreativním využitím marketingu a řekl, že lze očekávat, že další země podniknou podobné kroky. Nigérie by však měla sloužit jako varovný příběh pro ostatní země, které chtějí zahájit CBDC.

Ayokunle Olumbunmi, vedoucí ratingů finančních institucí v Agusto and Co. v Nigérii, řekl to dobře, když řekl, že centrální banka “ nechce, abychom utráceli hotovost. Chtějí, abychom prováděli transakce elektronicky, ale nemůžete legislativně změnit chování. ”

CBDC mohou být populární mezi centrálními bankéři, ale peníze jsou nakonec nástrojem pro lidi. Tak dlouho jako rizika převáží výhody, je nepravděpodobné, že by CBDC získala trakci v Africe nebo jinde.

Zdroj: 1