Banky ve Spojených státech sedí časovaná bomba nerealizovaných ztrát celkem kolem $ 1,7 bilionu. Toto je podle studie zveřejněné 13. března New York University Stern School of Business ( NYU Stern ), která se blíže podívala na nerealizované ztráty, které banky v USA pravděpodobně držely. Studie zjistila, že banky měly k prosinci 2022 celkem $ 1,7 bilionu nerealizovaných ztrát. ( Související: Vedoucí MMF varuje: Rizika pro stabilitu globálního finančního systému se po nedávných otřesech napříč bankovním sektorem zvýšila.)

Nerealizované ztráty jsou „papírové“ ztráty, které vyplývají z bank držení aktiv, která se snížila ale dosud neprodali, což z těchto aktiv dělá realizované ztráty. Nerealizované ztráty amerických bank byly téměř stejné celkový vlastní kapitál bank ve výši $ 2,1 bilionu. Philip Schnabel a Alexi Savov z NYU Stern, spolu s Itamarem Dreschlerem z University of Pennsylvania, poznamenal, že hodnota aktiv bank se za poslední rok mohla snížit asi o 10 procent v důsledku rostoucích úrokových sazeb snižujících hodnotu USA. Poklady a cenné papíry zajištěné hypotékou, které tvoří velkou část aktiv mnoha bank. Spolu s dalšími finančními odborníky varují, že nedávné poklesy hodnot bankovních aktiv velmi výrazně zvýšily křehkost amerického bankovního systému, a dokonce i malý prodej akcií s majetkem ohrožoval více bank.

“Dokud lidé nepřijdou současně a nepožadují zpět své vklady, jste v pořádku,” řekl Stephan Weiler Colorado State University. Dodal však, že riziko, že k tomu dojde, roste, protože více Američanů si dává pozor na udržení svých aktiv v bankách, zejména po kolapsu hlavních bank, jako je Silicon Valley Bank. “Šance na to, že budou čelit těmto nerealizovaným ztrátám, tedy stoupají,” varoval Weiler, který poznamenal, že by to mohlo vést k dalšímu běhu bank, což by se mohlo stát pro americké banky sestupnou spirálou.

Riziko úplného kolapsu bank roste, když vkladatelé odebírají více svých peněz od amerických bank

Během týdne končícího 22. března vkladatelé podle údajů Federálního rezervního systému vybrali od amerických bank $ 126 miliard. Hodně z odtoku pocházel z největších bankovních institucí v zemi. Přibližně $ 90 miliard z $ 126 miliard vkladatelů hotovosti vyšlo z největších 25 bank ve Spojených státech. Menší banky, které utrpěly masivní výběry týden po kolaps SVB a Signature Bank, staly se stabilnějšími, přičemž údaje Fedu ukazují, že skutečně získaly zpět kolem $ 6 miliard vkladů na sezónně očištěném základě. Ale i přes tuto malou jasnou skvrnu se celkové vklady v průmyslu stále snížily na $ 17,3 bilionu, což je o 4,4 procenta méně než ve stejném týdnu před rokem. Toto je také nejnižší úroveň celkových vkladů od července 2021.

Analytici poznamenávají, že vklady u všech bank klesají již první dva měsíce v roce, a to ještě před selháním SVB. Bankovní vklady také klesly o pět procent ročně během čtvrtého čtvrtletí roku 2022. “„Pokud náš bankovní systém nemůže najít způsob, jak věci otočit, celá naše ekonomika bude brzy ve světě zranění,“ napsal Michael Snyder Blog o hospodářském kolapsu.

“Když se banky dostanou do potíží, začnou se svými penězi opravdu těsněji. To znamená méně hypoték, méně komerčních úvěrů na nemovitosti, méně půjček na auto a méně vydávaných kreditních karet. Proto by se nás všechny mělo velmi zajímat, že americké banky právě teď krvácí z vkladů naprosto ohromujícím tempem.”

Další informace o stavu bankovního sektoru ve Spojených státech na adrese MoneySupply.news. Podívejte se na tuto epizodu „Brighteon Broadcast News“ a diskutujte o tom, jak banky začnou omezovat výběry, aby zastavily běh bank způsobené „chováním zákazníka“.”