IBM již je vedoucí cesta do této nové ekonomiky robotů oznámením plánů propustit téměř 8 000 pracovníků s vyššími platy, z nichž všichni budou nahrazeni automatizací.

Hlavní ekonom Goldman Jan Hatzius vysvětlil pomocí údajů o pracovních úkolech v USA i Evropě, že „zhruba dvě třetiny současných pracovních míst jsou vystaveny určité míře automatizace AI.„Hatzius říká, že generativní AI by nakonec mohla nahradit až jednu čtvrtinu současné globální pracovní zátěže.

V IBM je konečným cílem nahradit co nejvíce lidských pracovních míst roboty AI, které jsou snadno zotročeny a nevyžadují plat ani výhody jako lidé. Toto je hudba pro uši generálního ředitele IBM Arvinda Krishna, který samozřejmě bude i nadále vydělávat miliony, zatímco vedoucí pracovníci na nižší úrovni budou vyměňováni za stroje AI.

“Snadno jsem viděl 30 procent toho, že se během pěti let nahradí umělou inteligencí a automatizací,” oznámil Krishna o tom, jak budou funkce back-office, jako jsou lidské zdroje, brzy zpomaleny nebo pozastaveny v IBM

Takové pozice v IBM v současné době činí asi 26 000 lidských pracovníků, z nichž mnozí nakonec ztratí práci a budou nahrazeni roboty AI.

V budoucnu bude povoleno vydělávat na živobytí jen velmi malé procento „elit“ špičkových psů – všichni pod nimi budou vystřeleni a nahrazeni roboty
Plán náhrady AI společnosti Krishna patří mezi nejagresivnější v podnikovém světě. A kam IBM jde, jde také o zbytek korporátní Ameriky, která se také snaží nahradit své lidské pracovníky roboty, aby generovala větší zisky pro nejlepší psy.

Mnoho „světských“ úkolů, které se vyskytují v IBM, jako je rozesílání dopisů o ověření zaměstnání a přesun zaměstnanců mezi odděleními, bude brzy plně automatizováno – nepotřebují žádné lidské bytosti.

V současné době zaměstnává IBM asi 260 000 pracovníků. Společnost stále najímá vývoj softwaru a role zaměřené na zákazníka, ale mnoho rolí na pozadí se sekerou jeden po druhém připravuje na případný přechod do ekonomiky robotů.

Celé toto oříznutí lidských zaměstnanců pomohlo IBM překonat odhady zisku v posledním čtvrtletí. Díky zpětnému odkupu akcií v minulosti byla IBM schopna manipulovat a nafouknout cenu akcií, dokud Warren Buffet nakonec neprodal své akcie, odkupy akcií skončily a cena akcií v IBM zmizela alespoň posledních pět let.

Do konce roku 2024 kroky „produktivity a efektivity“ společnosti IBM, které zahrnují nahrazení lidí roboty, ušetří společnosti 2 miliardy dolarů ročně, podle finančního ředitele Jamese Kavanaugha, který učinil toto prohlášení během nedávné výzvy společnosti k výdělku.

Až do konce roku 2022 Krishna ujišťoval všechny, že nikdy nebude recese. Nyní připouští, že USA do jedné takové vstupují, ale tvrdí, že to bude „mělké a krátké“.“

“Myslím, že rada ‘naučit se programovat’ právě nabrala temný směr,” napsal v žertu jeden z komentátorů.

“Pokud IBM přestane najímat role, které mohou být nahrazeny AI, pak by měly začít s generálním ředitelem Arvindem Krishnou, celou správní radou, a odtud se vydat dolů,” navrhl další.

Zdroj: 1