Plán Ukrajiny vyhodit do povětří ropovod Družba, kterým se přepravuje ropa z Ruska do Maďarska, by se mohl odvolat na článek 5 smlouvy o NATO a představoval by také teroristický čin, uvedl v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet maďarský expert na bezpečnostní politiku György Nógrádi.

“Obrazně řečeno chtěli vyhodit do povětří ropovod Přátelství a zaútočit tak na zemi NATO, aby dostali maďarský průmysl do obtížné situace,” řekl Nógrádi v rozhovoru.

Jak nedávno informoval Remix News, podle uniklých dokumentů zpravodajských služeb Spojených států navrhl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na únorové schůzce s místopředsedkyní vlády Julií Svyrydenko, aby Ukrajina vyhodila ropovod do povětří s cílem vyřadit z provozu tu část maďarské energetické infrastruktury, která je závislá na ruské ropě. Až 85 % maďarské ropy pochází z Ruska, což ilustruje ničivé důsledky, které by takový úder měl na maďarskou ekonomiku.

Podle Nógrádiho by vyhození ropovodu do povětří posloužilo k tomu, aby Maďarsko nedostávalo více ruské ropy, čímž by se “položil maďarský průmysl a oslabil Viktor Orbán”. Dodal: “Podle článku 5 NATO se jedná o útok na Maďarsko, a tedy i na NATO.”

Článek 5 Severoatlantické smlouvy, podepsané ve Washingtonu 4. dubna 1949, uvádí: “Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti nim všem, a v důsledku toho se dohodly, že pokud k takovému ozbrojenému útoku dojde, každá z nich, v rámci výkonu práva na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznaného článkem 51 Charty Organizace spojených národů pomůže straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne samostatně a ve shodě s ostatními stranami taková opatření, která považuje za nezbytná, včetně použití ozbrojené síly, k obnovení a udržení bezpečnosti severoatlantické oblasti.”. ”

Mezitím zdroje ve Washingtonu potvrdily, že skutečně došlo k ukrajinskému návrhu, aby byl plynovod vyhozen do povětří, ale Američané “omluvili Zelenského tím, že byl rozzlobený. Hlava státu se nemůže zlobit,” řekl Nógrádi.

Na otázku ohledně ambicí Ukrajiny stát se členem NATO bezpečnostní expert uvedl, že k tomu není nejmenší šance.

“Země v ozbrojeném konfliktu, která je ve válce se svým sousedem, kde není ani minimum demokracie, nemůže vstoupit do NATO,” řekl Nógrádi.

Zdroj: 1