Věděli jste, že struktura dvojité šroubovice DNA byla poprvé objevena náhodou? Ve skutečnosti to bylo jen tehdy, když vědci používali rentgenové paprsky, aby se pokusili určit molekulární složení uhlí, uvědomili si, že DNA má strukturu dvojité šroubovice!

Od té doby jsme se hodně dozvěděli o DNA —, včetně skutečnosti, že hraje roli ve všem od barvy vlasů po náchylnost k nemocem. Zde jsou další tři zábavná fakta o této fascinující molekule.

1. DNA je neuvěřitelně dlouhá —, pokud byste měli natáhnout veškerou DNA ve svých buňkách, měří to asi 6,4 stop!

2. Vaše DNA obsahuje pokyny pro vytváření proteinů, které jsou stavebními kameny vašich buněk. Ve skutečnosti existuje 20 různých typů aminokyselin, které lze použít k tvorbě proteinů, a vaše DNA určuje, které aminokyseliny se používají a v jakém pořadí.

3. Vaše DNA je organizována do chromozomů, které jsou pak rozděleny do genů. Každý gen obsahuje pokyny pro výrobu konkrétního proteinu. Například gen zodpovědný za barvu očí je umístěn na chromozomu 15.

Jak vidíte, DNA je fascinující molekula s mnoha zajímavými vlastnostmi. Hraje roli ve všem od barvy vlasů po náchylnost k nemocem a je zodpovědný za vytváření proteinů, které tvoří naše buňky. Kromě toho je DNA organizována do chromozomů a rozdělena do genů, z nichž každý obsahuje pokyny pro výrobu konkrétního proteinu. A nyní jdou po vaší DNA.