counter free hit invisible
Středa, 5 října, 2022
5.5 C
Czech Republic

Společnost Blackrock se ke konfliktu vyjádřila slovy, že ukrajinská krize znamená konec globalizace, jak ji známe

DoporučenéSpolečnost Blackrock se ke konfliktu vyjádřila slovy, že ukrajinská krize znamená konec globalizace, jak ji známe

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že sankce proti Moskvě předznamenávají konec jedné éry, čímž naznačil, že globální dominance Západu se blíží ke konci.

Ukrajinská krize znamená konec globalizace – BlackRock
Larry Fink, generální ředitel společnosti BlackRock, která spravuje aktiva v hodnotě přibližně poloviny HDP USA, předpověděl, že opatření k potrestání Ruska za jeho agresi na Ukrajině způsobí kolaps globalizace, protože rozhodující činitelé přehodnotí své mezinárodní závazky.

„Ruská invaze na Ukrajinu ukončila globalizaci, kterou jsme zažívali v posledních třech desetiletích,“ uvedl Fink ve čtvrtek v dopise investorům. „Již dva roky jsme byli svědky toho, že propojení mezi národy, společnostmi a dokonce i lidmi bylo napjaté. Způsobila, že se mnoho komunit a lidí cítí izolováno a obrací se dovnitř. Domnívám se, že to prohloubilo polarizaci a extremistické chování, které dnes pozorujeme napříč společností.“

V důsledku ukrajinské krize zahájily západní země „ekonomickou válku“ proti Moskvě, včetně neobvyklého opatření, kterým bylo zakázání ruské centrální bance používat její devizové rezervy, tvrdí Fink. Kapitálové trhy, finanční instituce a další společnosti překročily omezení svých vlád a přerušily vztahy a aktivity s Ruskem.

„Ruská agrese na Ukrajině a její následné odtržení od globální ekonomiky přiměje společnosti a vlády po celém světě, aby přehodnotily své závislosti a znovu analyzovaly svou výrobní a montážní stopu – což Covid již mnohé podnítil k tomu, aby to začali dělat,“ řekl Fink. Varoval, že v důsledku toho podniky přesunou více aktivit do svých domovských zemí nebo sousedních států, což zvýší náklady a ceny.

Rusko-ukrajinská krize „rozvrátila světový řád“, který existoval od konce studené války, a BlackRock se podle Finka bude muset přizpůsobit „dlouhodobým strukturálním změnám“, jako je deglobalizace a větší inflace. Dále uvedl, že centrální banky možná budou muset tolerovat buď vyšší inflaci – možná přesahující 40leté maximum, kterého bylo v USA dosaženo minulý měsíc -, nebo nižší ekonomickou aktivitu a zaměstnanost.

Finkovy názory investoři bedlivě sledují, protože společnost BlackRock se sídlem v New Yorku spravuje aktiva v hodnotě 10 bilionů dolarů, což z ní činí největšího správce peněz na světě. Milionář má totiž tak velký finanční vliv, že se jeho myšlenky mohou do jisté míry naplnit samy. Situaci na Ukrajině vnímá mimo jiné jako urychlení růstu digitálních měn a přechodu od fosilních paliv.

„Důsledky této války se neomezují jen na východní Evropu,“ řekl Fink. „Jsou navrstveny na pandemii, která již měla hluboký dopad na politické, ekonomické a sociální trendy. Jejich dopady se budou odrážet po celá desetiletí způsobem, který zatím nedokážeme předpovědět.“

Fink a ruské autority se možná neshodnou v názoru na ukrajinský konflikt (správce peněz viní z krize Rusko), ale chápou, že globální řád se mění. Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že sankce proti Moskvě předznamenávají konec jedné éry, čímž naznačil, že „globální dominance“ Západu v politické i ekonomické oblasti se blíží ke konci. „Jednopolární svět skončil,“ prohlásil minulý týden exprezident Dmitrij Medveděv a zopakoval tyto výroky.

Zdroj1

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Další články

Vlastenecké Česko

Shromáždění České republiky

Ostrava / Masarykovo náměstí

Přijďte říct svůj názor, u nás dostane prostor každý!

Děkujeme všem skutečným vlastencům za obnovu České republiky, nezávislosti na jiných zemích s ryze vlastní soběstačností na prvním místě!

- KTV Live (Facebook)
- KTV Live (Twitter)
- KTV Live (Youtube)

Sledovat

Komentáře

Přejít k navigační liště