Volně prodejné léky na nachlazení a chřipku jsou v několika zemích nedostatkové, a to kvůli prudkým nárůstům zimních nemocí, jako je sezónní chřipka a nachlazení.

Ve Spojeném království lékárníci hlásí vážný nedostatek nejběžnějších léků na chřipku a nachlazení v zemi, protože poptávka po lécích OTC prudce stoupá. Problém je přičítán, alespoň částečně, jedincům, kteří nejsou schopni dostat se k lékaři a pokoušejí se léčit své neduhy sami.

Populární značky jako Day and Night Nurse a Lemsip jsou v mnoha lékárnách zcela vyprodané a na sociálních sítích se objevují fotografie vyčerpaných regálů lékáren.

Vedoucí Asociace nezávislých lékáren Dr. Leyla Hannbeck charakterizovala problém jako „noční můru“. Řekla: „Lékárníci nemohou sehnat některé z nejběžnějších léků na nachlazení a chřipku a posílají mi obrázky, jak jsou regály prázdné. Lidé nemohou získat schůzky u praktického lékaře a je jim řečeno, aby se o sebe starali a nevyvíjeli tlak na NHS.“

Dodala: “Vzhledem k tomu, že počet případů nachlazení a chřipky je v této sezóně vyšší, vedlo to k tomu, že mnoho lidí nakupovalo volně prodejné léky a vedlo to k vyšší poptávce.”

Nedostatek pokračuje v Severní Americe

V USA mezitím FDA a několik výrobců léků hlásí nedostatek mnoha populárních léků na nachlazení a chřipku, zejména pro děti.

Lékárníci a rodiče po celé zemi hlásí stále větší potíže se získáváním léků na bolesti v krku, onemocnění horních cest dýchacích, ušní infekce a chřipku. Velké řetězce drogerií jako Walgreens a CVS oznámily, že omezí prodej určitých typů léků. CVS zavedla limit dvou produktů v obchodech a online na nákupy některých léků, zatímco Walgreens omezuje nákupy online na šest jednotek.

Dr. James Antoon řekl, že celonárodní vzestup lze připsat poklesu respiračních virů pozorovaných během pandemie.

Řekl: „V důsledku toho existuje velký počet dětí mladších tří let, které nikdy nebyly vystaveny RSV a chřipce, a skupina vnímavých dětí bez přirozené přirozené imunity vůči těmto virům je letos mnohem větší než let minulých.”

Vážný nedostatek léků proti chřipce Tamiflu přiměl americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb k uvolnění zásob léku do určitých jurisdikcí, které jsou chřipkou tvrdě zasaženy. Míra naplnění Tamiflu do začátku prosince již dosáhla míry obvykle zaznamenané na vrcholu chřipkové sezóny na konci prosince a ledna.

Kanada také zažívá nedostatek, lékárny v Torontu hlásí, že mnoho léků na nachlazení a chřipku pro dospělé není na skladě. Jeden lékárník, Semah Salib, řekl médiím, že situace byla bezprecedentní.

“Nic není k dispozici,” poznamenal. “Nikdy předtím se to nestalo.” Za posledních 20 let máme vždy zásobu a mimo nabídku máme něco navíc… ale toto je první rok, kdy žádnou nemáme.“

Někteří odborníci uvedli, že nedostatek léků pro dospělé pramení z podobného nedostatku léků na nachlazení a chřipku pro děti, který byl pozorován v celé zemi, kdy někteří lékaři doporučovali dělit tablety pro dospělé k léčbě nemocných dětí. K problému také přispělo dřívější období chřipky a nachlazení a závislost Kanady na mezinárodních dodávkách.

Zatímco některé z těchto léků mohou pomoci zmírnit příznaky, zdravotničtí pracovníci připouštějí, že nejsou léky a že domácí léky mohou pomoci s chřipkou a běžným nachlazením.

Justin Bates z Ontarijské lékárnické asociace řekl kanadskému Global News: „Ne všechny horečky… a nachlazení je třeba léčit. Pomáhá zvládat příznaky, ale neléčí je, takže existují domácí prostředky – vše od příjmu tekutin a odpočinku – existují doporučení, která mohou poskytovatelé zdravotní péče poskytnout ke zmírnění některých z těchto příznaků.“