Účelové a předepisované podpalování starou techniku ekologové používají k obnovení plnohodnotného a životaschopnějšího močálu

Kolemjdoucího by ten pohled mohl docela vyděsit: téměř 2 000 akrů bažin v ceněné národní rezervaci Blackwater National Wildlife Refuge v plamenech. Při požáru v Blackwateru, který byl minulý týden založen úmyslně, nebude nikdo obviněn ze žhářství. A úředníci nabízejí odměnu životnímu prostředí.

Jde o starou techniku, kterou ekologové používají k tomu, aby močál znovu vybudovali lepší než předtím.

“Při vypalování bažinatých travin se zaměřujeme hlavně na schopnost koloběhu živin v tomto biotopu, což nakonec umožní, aby se vypálená tráva vrátila silnější a zdravější,” vysvětluje Eric Kronner, specialista na předepsané požáry v přírodní rezervaci v Cambridge v okrese Dorchester.

Kronner a jeho tým vypalují bažiny po souši a na člunech, aby se dostali do těžko přístupných oblastí. Tato operace se nazývá předepsané vypalování. Oheň založí lidé, ale matka příroda musí dát správný předpis, aby si udržel kontrolu nad hořením.

“Při vypalování bažin máme rádi silný vítr, protože palivo je doslova na vodě. Musíte mít silný vítr, abyste ho mohli posunout přes trávu,” říká Kronner.

Jak jeho tým zajišťuje, aby se oheň nevymkl kontrole? Kronner říká, že ho strategicky zapalují na místě, o kterém vědí, že vítr bude plameny tlačit správným směrem. Existují prioritní oblasti – některé v blízkosti soukromých domů a pozemků vedle hnízd orlů.

“Zapálíme [trávu] a za chvíli shoří. Nic nezůstane a z té oblasti se to přesune dál … Pohltí to všechno, co to pohltí, a pak to padne do vody a je to pryč.”

Letos se tým snaží vypálit v Blackwateru asi 1 700 akrů.

Marshmaster je unikátně vypadající minitank, se kterým specialisté na vypalování jezdí po bažinách a který má pásy, díky nimž neuvízne. Může také plavat. Zatímco vybavení může být novější, řízené vypalování v přírodní rezervaci není, říká nám Kronner.

“Ať už to [Blackwater] v té době spravuje kdokoli, vypaluje ho. To sahá až k indiánským táborům, ti vypalovali bažiny. V období raného osídlení močál vypalovali. A my tu historii tak nějak udržujeme.”

Existují tedy ekologické důkazy o prospěšnosti těchto požárů? Blackwater říká, že existuje několik studií, které ukazují, že každoroční vypalování bažin může pomoci udržet jejich postavení v ekosystému. “Čím silnější jsou tyto kořeny, tím větší je pravděpodobnost, že zůstanou tam, kde jsou,” říká Kronner.

Pokud tedy navštívíte oblíbenou národní přírodní rezervaci a uvidíte, že části mokřadu hoří, vězte, že oheň je pod kontrolou – hoří pro zlepšení obnovu kvality životního prostředí.

DNEŠNÍ TRENDY

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

The maximum upload file size: 256 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture.
Anti-spam image

© 2024 Deponativ.info - Blogy
Deponativ Blogy na sítích: Deponativ | Signal | Telegram | MeWe | VK | Youtube | Seznam | RSS