Ukrajina se zmocňuje řízených střel dlouhého doletu pro zacílení ruských jaderných zbraní

Ve shodě s Velkou Británií se Francie rozhodla poslat řízené střely dlouhého doletu na Ukrajinu, aby ozbrojené síly Volodymyra Zelenského mohly zasáhnout ruské ozbrojené síly z hlubokých frontových linií.

Emmanuel Macron oznámil tento krok společně s 31-členným summitem aliance NATO v Litvě, na kterém odhalil, že cílem je vyvinout větší protiofenzivu do Ruska.

“Rozhodl jsem se zvýšit dodávky zbraní a vybavení, aby Ukrajinci mohli hluboce zasáhnout,” řekl Macron a nedokázal přesně odhalit, kolik raket plánuje poslat na Ukrajinu.

Na základě prohlášení francouzského diplomatického zdroje existuje podezření, že v rámci dohody bude na Ukrajinu odesláno 50 raket SCALP vyrobených evropským výrobcem MBDA.

Střely dlouhého doletu, o kterých Macron hovořil, budou pocházet ze stávajících francouzských vojenských zásob a v prohlášení pro novináře dodal, že až bude vše vyřízeno, půjde o “významný počet”.

Jak dlouho ještě bude trvat, než se rozpoutá plnohodnotná jaderná válka?
Francie již dříve poslala na Ukrajinu raketové protiletadlové rakety a také protivzdušné rakety krátkého doletu Crotale, které se používají k zachycení nízko letících raket a letadel.

Ukrajina již mnoho měsíců prosí Spojené státy, svého hlavního dodavatele, o rakety delšího doletu, které by mohla střílet na Rusko. Američtí představitelé zatím nic z této kategorie neposlali.

Pokud jde o rakety, které Velká Británie posílá na Ukrajinu, jedná se o francouzsko-britský typ raket známý jako Storm Shadow, který rovněž vyrábí MBDA.

Francouzská verze SCALP má dolet přibližně 250 kilometrů, což je asi třikrát více, než kolik činí stávající možnosti ukrajinských raket. Francouzský vojenský zdroj uvádí, že střely jsou integrovány do ukrajinských bojových letounů ruské výroby.

Ačkoli je zřejmé, že vyslání těchto raket představuje eskalaci války, která by mohla Rusko přimět k ještě větší eskalaci, západní mocnosti trvají na tom, že eskalace je přiměřená, protože Rusko údajně používá řízené střely odpalované ze vzdálenosti tisíců kilometrů.

“Vyvažuje to situaci a umožňuje to Ukrajině zasáhnout hluboko do ruských linií a může proniknout k těžším cílům,” uvedl zdroj.

Macron mezitím naznačil, že vyslané rakety nebudou ve skutečnosti vypáleny na Rusko. Dodávka raket bude dodržovat francouzskou politiku pomoci Ukrajině při obraně.

“Existují záruky (omezení) použití těchto raket na mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny,” cituje dále vojenský zdroj.

Nyní se očekává, že Německo odpoví recipročně tím, že na Ukrajinu pošle i zbraně delšího doletu. Vzájemný tlak by se mohl dostat i do USA, ačkoli Bidenův režim se zřejmě spokojí s tím, že místo toho Zelenskému prostě pošle lodě plné peněz amerických daňových poplatníků.

Bidenův režim údajně stále zvažuje, zda armádní taktický raketový systém ATACMS předat Ukrajině. Tento systém má dosah asi 190 mil, ačkoli jeho odeslání na Ukrajinu by téměř jistě vyvolalo eskalaci ze strany Ruska.

V současné době Německo odmítá žádost Ukrajiny o zaslání řízených střel Taurus.

Podle zpráv nebyla ruská protivzdušná obrana dosud schopna zachytit většinu střel Storm Shadows vyslaných jejím směrem. Ukrajina údajně zasáhla několik klíčových vojenských cílů v Rusku, které se pohybovaly mimo dosah zbraní poskytovaných USA, včetně jednoho z největších ruských skladů zbraní na jihu Ukrajiny a několika velitelských center.

DNEŠNÍ TRENDY

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

The maximum upload file size: 256 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture.
Anti-spam image

© 2024 Deponativ.info - Blogy
Deponativ Blogy na sítích: Deponativ | Signal | Telegram | MeWe | VK | Youtube | Seznam | RSS